Reportáž z 74. Svetového zlievarenského kongresu z južno-kórejského Busanu

V čase od 16.-20.10.2022 sa po štyroch rokoch nútenej prestávky opäť uskutočnil Svetový zlievarenský kongres. Hlavným organizátorom okrem Svetovej zlievarenskej organizácie bola Kórejská zlievarenská spoločnosť. Kongres sa uskutočnil v kongresovom centre BEXCO v krásnom prímorskom meste Busan tzv. ázijskom Miami.

V rámci kongresu prebiehal aj Zlievarenský veľtrh.

Konferencia sa konala hybridne, časť účastníkov prednášala online zo svojho domova.

V úvode trochu štatistiky. Kongresu sa prezenčne zúčastnilo 508 účastníkov z 32 krajín celého sveta, bolo odprednášaných 237 prednášok, prednášajúci boli z 28 krajín. Prednášky prebiehal súčasne v 6 sekciách so zameraním na odliatky budúcnosti, predikcia a modelovanie tuhnutia odliatkov, vizualizácia a tuhnutie, digitalizácia procesov, kontrola kvality, kryštalizáciu železných materiálov, kontinuálne odlievanie ocelí, hliníkové zliatiny, tavenie ocelí a liatiny, analýza metalurgických pochodov, 3D tlač, zliatiny medi, titánu a horčíka, tlakové odlievanie, tepelné spracovanie, environmentálne a ekologické aspekty odliatkov budúcnosti. Okrem prednáškových sekcií paralelne niekoľko dní prebiehala posterová sekcia  vo forme diskusné fóra.

Na veľtrhu vystavovalo 65 vystavovateľov.

Zo Slovenskej republiky sme sa zúčastnili štyria: doc. Ing. Marek Brůna, PhD., mladý výskumný pracovník Ing. Marek Matejka, PhD., doktorandka 2. ročníka Ing. Martina Sýkorová a autorka článku.

Vystúpili sme s 3 prednáškami. Dve boli orientované na vývoj nových hliníkových materiálov a jedna prednáška bola venovaná reoxidačným procesom v zlievarenskej forme.

Dôvodom účasti na tomto podujatí bolo získanie nových poznatkov, súčasných trendov ale aj  konfrontácia našej práce s vedecko-odbornými prácami  z celého sveta kde sme si kládli otázku: „Kam kráča naše snaženie vo vede a vzdelávaní v medzinárodnom kontexte, porovnaní“?

Zodpovedne aj ako vedúca katedry môžem veľmi spokojne konštatovať, že naše 3 prednášky sa nestratili v tom množstve zaujímavých tém, neskromne musím dodať, že patrili medzi veľmi vydarené s veľkým ohlasom. Napriek stále poddimenzovaného financovania slovenskej vedy aj školstva oproti mnohým krajinám.

V závere kongresu sme sa zúčastnili aj na exkurzii v dvoch zlievarňach vysokotlakového liatia. Navštívili sme Hanjoo Light Metal. Co. Ldt, ktorá má zhodou okolností jedinú zahraničnú pobočku a to vo Vlkanovej pri Banskej Bystrici a Dongnam Precision Co, Ldt. Obidve firmy sa zaoberajú vysokotlakovým odlievaním hliníkových a horčíkových odliatkov pre automobilový priemysel s dôrazom na segment elektromobility napr. elektrifikačné časti, batériové systémy a pod. a pre spaľovacie motory prevodové diely, bloky motorov, telesá ventilov a pod.

Čo na záver.

Kongres bol veľmi vydarený, množstvo účastníkov potvrdilo, že po kovidovom období sa túžili osobne stretnúť, vidieť, porozprávať. Myslím si, že v tomto kongres poskytol výbornú platformu.

Aj keď Južná Kórea nie je top turistická destinácia, od nás veľmi vzdialená, let je náročný a dlhý, nás veľmi pozitívne prekvapila. Je to nádherná krajina, veľmi vyspelá s nadštandardnou infraštruktúrou, so zaujímavými prírodnými krásami, výborným jedlom, veľmi bezpečná a veľmi čistá. Ak by nebola tak ďaleko, veľmi rada sa tam opäť vrátim aj súkromne.